Kulcsszavak: 1956, díszterem, Egressy Béni, első világháború, fürdőpohár, fegyver, Friedrich Egerman, Géczi János, húsvéti tojás, helytörténet, Horthy Miklós, kávéskészlet, Nádasdy család, oklevél, pecsétnyomó, pisztoly, Sárvár, söröskupa, szablya, szikvizes palack, vetőláda, összes tárgy
Kattintson a kiválasztott kulcszóra!
Vetőláda a Sárvári Új Téglagyárból

Gyűjteményünk egyik rejtett kincse az egykori Sárvári Új Téglagyárból származó téglavető láda. A fontos hely- és ipartörténeti emlék keményfából készült, peremén vasalás fut végig. A láda alján S.U.T. monogram olvasható.
Sárváron az elmúlt évszázadok alatt több téglaégető is működött. Volt, hogy egyidőben kettő-három is. Az első, már adatokkal is igazolható üzem 1828-ban, a Végmalom mellett épült fel. Ennek termékéből épültek a város reformkori házai. A későbbiekben Pleszkáts Imre létesített téglagyárat, majd Lajos bajor herceg.
1908-ban, a mai Alkotmány úti lakótelep és a Mentőállomás helyén épült fel Krausz József vállalkozása, a Sárvári Új Téglagyár. A téglavetőn olvasható S.U.T. monogram a gyár nevének kezdőbetűi. Az agyagot a szomszédos Csónakázótó helyén lévő bányagödörből termelték ki. A téglagyár az 1960-as évek végéig üzemelt, és egyidőben 50-60 embernek adott munkát.
A csak nyáron végezhető téglakészítő munka több részből tevődött össze. A kitermelt és benedvesített agyagot a vetőládába tették, tetejét elsimították. A láda alján a gyár nevének monogramja domborodott ki, amely így a téglán is lenyomatot hagyott. A nyerstéglát a ládából kivetették, napon szárították, majd a kemencében néhány nap alatt keményre égették. A készterméket a színekben halmozták fel.
A vetőláda az 1960-as évek elején került be a múzeum gyűjteményébe. Őrzi egy olyan kor emlékét, amikor helyi kötődésű vállalkozók saját tőkéből, nemcsak saját hasznukat nézve alapítottak céget, és adtak munkát a sárvári lakosságnak. Ezzel hozzájárultak a helyi munkaerő megőrzéséhez, újratermelődéséhez, a bevételekből pedig a város gazdasági-társadalmi-kulturális fejlődéséhez. (szg)
Irodalom
Szibler Gábor: A Krausz-család története és szerepe Sárvár életében. II. A Sárvári Új Téglagyár. In. Honismereti Híradó, Sárvár, 2005.
A tárgy leltári száma: NFM Helytört.Gy. 63.30.2.