A pályázatok is segítik a sárvári múzeum munkáját
A kiállítási terület fejlesztésén kívül a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum fontosnak tartja a megfelelő műtárgykörnyezet kialakítását. Újabb sikeres pályázatok segítik a múzeum munkáját. A Nemzeti Kulturális Alapprogram támogatásával nemcsak műtárgyak újulnak meg az idén, hanem a tárolás körülményei is javulnak.
2013-ban három különböző pályázatot adott be a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum a Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjtemények Kollégiumához. A kuratórium az intézmény mindhárom pályázatát támogatta. Az idén a sikeres pályázatok is hozzájárulnak ahhoz, hogy a múzeum kiállítóterei és kiállításai mellett a gyűjteményi darabok is vissza nyerik régi fényüket, illetve tárolási körülményeik is megfelelnek a magas szakmai elvárásoknak.
Sheraton könyvszekrény
Az elmúlt évek során szintén a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával a múzeum munkatársa restaurálta az angol bútorművészet megújítójának a munkáit, köztük egy ovális asztalt, két nádazott karfás széket, valamint egy íves kiképzésű komódot. Az idén egy könyvszekrény restaurálásra kerül sor. A Sheraton könyvszekrény egy szalongarnitúra szerves részét képezve Zsennyéről került a múzeum Iparművészeti Gyűjteményébe. A tárgyat bekerülése óta (1964) óta nem restaurálták.
A könyvszekrény, mivel a garnitúra szerves részét képezi, a többi bútorral megegyező alapanyagok felhasználásával és stílustörténeti kialakítással készült. A XIX. században készült bútor díszítéstechnikáját és kialakítását tekintve feltehetően angol műhelymunka.
Huszár egyenruhák
A Nádasdy Ferenc Múzeum Huszár Gyűjteménye 1983-ban jött létre, és azóta folyamatos ajándékozásokkal gyarapszik. A sárvári múzeum abban a szerencsés helyzetben van, hogy rendelkezik a két világháború között fennálló magyar királyi honvéd huszárezredek tárgyi emlékanyagával, kiemelkedő huszárok személyéhez köthető relikviákkal, egyéni katonasorsokat reprezentáló dokumentumokkal és tárgyakkal, illetve császári-királyi, valamint császári és királyi huszárezredek emlékeivel.
A Nemzeti Kulturális Alap segítségével tavaly a gyűjtemény fém- és faalapú tárgyainak konzerválási, restaurálási munkálataira került sor. 2014-ben az egyenruhákkal kapcsolatos munkák elvégzése is elindul. A raktárban található, illetve az állandó kiállításban megtekinthető egyenruhák majd mindegyike konkrét személyhez köthetők. Két példa érzékelteti, hogy az érintett műtárgyak eredeti tulajdonosai meghatározó szerepet játszottak nemcsak a huszárság, hanem a magyar hadsereg történetében is.
Sashalomi Hager Ottó huszár tábornok köpenye (1941 után)
Hager Ottó elvégezte a Ludovika Akadémiát, illetve a bécsi Lovaglótanárképző Intézetet, ami a Monarchia lovasképző központja volt. Századosként szolgált az I. világháborúban, majd 1927-től a Ludovika Akadémia lovaglótanára. 1931 májusa és 1936 között a 2. Árpád fejedelem huszárezred parancsnoka, 1933-tól ezredes. 1938 augusztusától 1940 márciusáig az örkénytábori Örkényvitéz lovas tábor parancsnoka volt. 1939-ben nevezték ki vezérőrnaggyá. 1941-ben nyugdíjba vonult. A háború után, 1951-ben lefokozták és kitelepítették. Rangját halála után három évtizeddel kapta csak vissza 1995-ben.
Pongrácz Géza alezredes köpenye
Huszárként szolgálta végig a II. világháborút Pongrácz Géza alezredes. Frontszolgálata közben sebesülést is elszenvedett. Szolgálatát a 3. Nádasdy Ferenc huszárezrednél kezdte, később szolgált a 4. Hadik András huszárezrednél. A II. világháborút azonban újra a 3. huszárezred katonájaként szolgálta végig. 1943. május 1-jén léptették elő alezredessé. A háború után internálótáborban töltött el három évet, és mint osztályidegen élt 1956-ig, amikor az Egyesült Államokba ment.
A Nádasdy Ferenc Múzeum Huszár Gyűjteményének egyes darabjai eredetiek, azok megóvása nemcsak a múzeum érdeke és kötelessége, de segítségükkel a múzeum lehetőséget kap arra, hogy kiállításon is olyan állapotban mutassa be, mely méltó a szóban forgó műtárgyakhoz.
Fiókos tárolók
A Nádasdy Ferenc Múzeum Numizmatikai Gyűjteménye és a Huszár Gyűjtemény viseleti anyagainak védelméhez fiókos tárolók beszerzésére kerül sor. A két gyűjteményben található műtárgyak különálló alapanyagok felhasználásával készültek. Az új tároló rendszerek a tárgyaknak kedvezőbb műtárgykörnyezetet biztosítanak, lehetővé téve az állomány hosszú távú megelőző védelmét. A Nádasdy Ferenc Múzeum műtárgyraktára egy átfogó, de egyben átgondolt szervezés előtt áll, aminek első fázisaként a fent említett tároló rendszereket szerzi be a sárvári intézmény.