Dévai Bíró Mátyás
Déva (?) 1500 k. – Debrecen, 1545. Evangélikus prédikátor, egyházi szerző.
Előbb Krakkóban tanult egyetemen, szerzetes lett, majd wittenbergi tanulmányai során megismerkedett Philipp Melanchtonnal, Luther legközelebbi munkatársával. Hatására az új hit követőjévé vált, hazatérve Szapolyai János király mellett működött. Budán írta 52 pontból álló tételét, amely rendszerbe foglalta az új tanokat.
Kassára ment, ahol bevezette a két szín alatti áldozást, de az egri püspök feljelentette, elfogták és börtönökben (Likava, Pozsony, majd Bécs) raboskodott. Igyekeztek visszatéríteni a katolikus vallásra, de kudarcot vallottak. Ezután kiengedték a börtönből (1533).
Visszatért Budára, de újra börtönbe került. 1535-ben szabadult, akkor Nádasdy Tamás sárvári udvarában lelt menedéket. Hamarosan újra Wittenbergbe utazott, onnan Melanchton Nádasdnak szóló híres dicsérő levelével tért haza:
"(...) Mátyástól pedig úgy értesülök, hogy Te nagy költséggel iskolát alapítasz, és felszítod az érdeklődést a tudományok művelése iránt, amely dolog ámbár önmagában is nagy dicséretre érdemes, mégis különösen mostanában, amikor a háború csapásai következtében a szomszédos országokban pusztul a tudomány, sokkal nagyobb elismerésre méltó. (...)"
Dévai 1538-39-ben Sárvár-Újszigeten tartózkodott. Ezután Perényi Péter udvari papja lett, majd Szikszón prédikátor. Az egri püspök, Frangepán Ferenc feljelentése nyomán, 1541-ben újra menekülni volt kénytelen. Hosszas bolyongás után Debrecenben lett lelkész, de hamarosan, 1545-ben meghalt. 1545. június 15-én Stöckel Lénárt tudósított Dévai haláláról.
"Magyar Luthernek" nevezték, de inkább a kevésbé dogmatikus Melanchtonhoz állt közelebb. Több munkája nyomtatásban is megjelent, így a Tízparancsolat és a Miatyánk magyarázatáról szóló, vagy az Ortographia Ungarica. (szg)
Irodalom
Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái. http://mek.oszk.hu/03600/03630/html/d/d03984.htm