Keresés a weboldalon

Requiem 660 000 katonáért

Időszaki kiállítás

Requiem 660 000 katonáért.Időszaki kiállítása a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeumban

2017.02.14

Az első világháború keleti frontját idézi fel a sárvári múzeum új időszaki kiállítása. Egy huszárfőhadnagy naplója és fényképfelvételei alapján elevenedik meg a lövészárkok világa. Korabeli tárgyak, köztük fegyverek, illetve dokumentumok is segítik az egy évszázaddal ezelőtti nehéz időszak felidézését.

A lövészárok az első világháború jelképévé vált. A nyugati fronton több helyen is évekig használták az állásokat, kilométereken át egyre bonyolultabb rendszert hoztak létre. A keleti harctéren a cári hadsereggel folytatott küzdelem során a hadseregek hol kelet felé, hol nyugati irányban hullámoztak. Majd csak 1915 végétől jöttek létre állandó lövészárkok, de nemegyszer egy támadás után nehéz és fáradságos munkával újat kellett építeni. A sárvári múzeum új időszaki kiállítása egy ilyen lövészárok világába viszi el az érdeklődőket. Nem egy fiktív, általánosított képet mutatunk be, hanem Máriássy László huszárfőhadnagy nyomtatásban még nem megjelent naplója alapján a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület idézi fel a front valóságát.

Requiem 660 000 katonáért

A magyar huszárok az első világháborúban minden fronton harcoltak, legtöbben és legtöbbet az orosz arcvonalon. Mind a közös, mind a magyar honvéd alakulatok részt vettek a hadműveletekben. A magyar királyi 5. honvéd huszárezrednél szolgált Máriássy László is és naplójában napról napra haladva írja le a harcokat, a fegyvernyugvások idejét. Mint tiszt megengedhette magának, hogy fényképezőgépet vigyen a frontra. Az írásos feljegyzéseket így gazdagon illusztrálják a fényképfelvételek is.

A front valóságához hozzátartozott a harc, a sebesülés, a fogságba esés, de 1916-ban a húsvéti frontbarátkozás is. A kiállítás az 1915 novemberétől kezdődő időszakot dolgozza fel, amikor néhány hónapra viszonylagos fegyvercsend köszöntött a huszárokra. 1916 júniusában azonban hatalmas erejű orosz támadás indult, melyet Bruszilov-offenzívaként ismerünk. Ennek során a cári egységek szinte átgázoltak az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregén. Ekkor esett fogságba Máriássy László. Kiállításunk ezt a fordulópontot választotta záróakkordnak. A napló és a fényképek mellett a front életét idézik az eredeti fegyverek, puskák, pisztolyok, gránátok. Egy gyéren megvilágított bunkerben pedig elképzelhetjük, milyen nehézségekkel néztek szembe a fronton dédapáink.

A kiállítás 2017. május 14-ig tekinthető meg.

Kapcsolódik:


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Egy megosztással munkánkat is segíted. Köszönjük!

Hírlevél

Ezért is küldünk hírlevelet jelenleg 15801 embernek.
Ha érdekel a történelem, a Nádasdyak élete, a huszárok vagy csak bepillantanál egy múzeum mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »



Huszármúzeum

Mi vagyunk a huszárok!
Állandó kiállítás

Nádasdy-vár

Programok a várban

100 éve történt

Képeslapok az első világháborúból

Sárvár Anno

Sárvár története a képeinken

Huszárok a neten

A Nádasdy Ferenc Múzeum Huszárgyűjteménye

Kövessen minket!



A legfrissebb blogok

2022.03.10

Múzeumi imázsépítés. Kettő / Építőkövek

Blogsorozatunkban arra a kérdésre keressük a választ, vajon hogyan befolyás...

2022.02.17

Múzeumi imázsépítés. Egy / Általában

Lassan másfél évtizede beszélünk róla, nagyjából egy évtizede sokan má...

2022.01.20

A múzeum illúziója

A hírek új múzeumról írnak a fővárosban, ahová szívesen látogatnak el ...

2020.12.22

Még karácsonymúzeumok a világ minden tájáról

Folytatjuk blogbejegyzésünket a nagyvilág legérdekesebb karácsonyi múzeuma...

Szépkártya elfogadóhely

OTP, MKB, K&H