Nagyjókai Farkas Vince
Sárvár, 1844. augusztus 17. – Csákvár, 1927. december 29. Katonatiszt, koronaőr-parancsnok
Régi evangélikus nemesi család sarja volt, a nagyjókai Farkas família a Felvidékről származott. Több családtag is katonaként kereste a kenyerét, felmenői között magas rangú huszártiszteket találunk, egyik nagynénje, Erzsébet pedig az 1848-49-es szabadságharc első győzelme, a pákozdi ütközet magyar parancsnokának, Móga János altábornagynak volt a felesége. Vince édesapja, Ignác dragonyos kapitányként szolgált, feltehetően szolgálati helyéül jelölték ki számára Sárvárt, ahol Vince 1844. augusztus 17-én megszületett. Édesanyját, Lindner Alojziát gazdasszonyként jegyezték az anyakönyvbe, feltehetően ő adott szállást a kapitánynak. Házasságot sem kötöttek, csak röviddel 1865-ben Sárváron bekövetkezett haláluk előtt.
Vince iskoláiról nem tudunk semmit, talán a helyi elemi iskolát látogatta. Ő és bátyja, Sándor követve a családi hagyományokat, katonai pályára léptek, bár az idősebb fiú 19 éves korában, katonai akadémistaként elhunyt.
Vince előbb a vértes lovassághoz került, majd már főhadnagyként apja fegyverneméhez, a dragonyosokhoz lépett át. Amikor Ferenc József császár öccse, Miksa elindult, hogy Mexikó császára legyen, csapatához Farkas Vince is önkéntesként csatlakozott, mint a huszárszázad főhadnagya. Az alakulat parancsnoka, Carl Khevenhüller gróf is megemlékezett róla a naplójában. Mexikóban kitűnt vitézségével, amelynek nyomán mexikói és francia (ők kezdeményezték Miksa vállalkozását) kitüntetéseket is kapott, majd kapitánnyá lépett elő.
Mikor a mexikói forradalmárok kivégezték Miksát, Farkas Vince hazatért és a 10. huszárezrednél szolgált, majd az aradi honvédhuszárosztály parancsnoka lett.
1898-ban az uralkodó kinevezte a koronaőrség parancsnokává, ezt a tisztségét 1902-ig töltötte be. Parancsnoksága alatt épült meg a koronaőrség laktanyája, amelynek kapuzata fölé az ő arcképét helyezték el.
1902-ben nyugdíjazták, ezt követően felesége, Tamaskó Franciska csákvári birtokára vonult vissza, ahol időskorát csendes magányban töltötte. Házasságukra 1870-ben Veszprémben került sor, hamarosan megszületett két fiuk, Vince és Jenő. Ők úgyszintén katonatisztek lettek.
Nagyjókai Farkas Vince 1927 végén hunyt el, temetésére újév napján került sor a csákvári temetőben. A búcsúztatásra a koronaőrség is küldött képviselőket. A lelkész, Csővári Dezső a szertartást kihasználva üzent a katolikusoknak: „A temetésen ismét diadalmaskodott a pápistákon a lutheránusok felsőbbsége”. Talán arra célzott, hogy a szülők katolikus pap előtt kötöttek házasságot. A nagyjókai Farkas család sírja ma is áll Csákváron, a koronaőrség kezdeményezte annak felújítását. (szg)
Irodalom
Magyar nemzetiségi zsebkönyv II/1. kötet. Bp., 1905.
Kempelen Béla: Magyar nemes családok IV. kötet. Bp., 1912.
Koronaőrség emlékkönyve.