Mezőfi Géza
Vilonya, 1926. május 20. – Sárvár, 2011. Rendőrtiszt, 56-os forradalmár
A Veszprém megyei Vilonyán született, Mezőfi Géza és Szabó Rozália gyermekeként. Előbb kőművesnek tanult, 1947-ben azonban Székesfehérváron rendőrnek állt, ezért édesapja kitagadta.
1952-ben helyezték át a szombathelyi kapitányságra, ahol megismerkedett Tóth Margit írnokkal, akit feleségül vett. Lányuk, Ágnes a következő évben született. Rövidesen Kőszegre, 1955-ben pedig Sárvárra került, rendőrnyomozó hadnagyi beosztásban. E minőségében élte át a sárvári 1956-os októberi eseményeket.
A forradalmárok oldalára állt, segített Abai plébánosnak az ÁVH-iratok megsemmisítésében, a nemzetőrség megalakításában, valamint a fosztogatások, lincselések megakadályozásában. Ezért az ávó embereit elzáratta megmenekítve így őket a népharagtól. A forradalom napjaiban ő vezette a sárvári rendőrkapitányságot. November 4-én a várba szorult nemzetőrökkel letetette a fegyvert, megakadályozta a felesleges vérontást.
Ezután továbbra is rendőrként kívánt dolgozni, de 1957 februárjában letartóztatták és Szombathelyre vitték. Néhány nap múlva kiszabadult, azonban azonnal Ausztriába szökött. Családja itthon maradt, őket évtizedekig nem is láthatta.
Előbb két évig élt egy gyűjtőtáborban, később építkezéseken, majd egy faipari üzemben anyagbeszerzőként dolgozott. Itthon családját megfigyelték, zaklatták, őt magát is folyamatos ellenőrzés alatt tartotta a hírszerzés. Azzal vádolták, hogy az ÁVH iratainak nyugatra menekítésében működött közre, valamint titkos információkat ad át a nyugati hatóságoknak.
Megpróbálták beszervezni, mivel később már az UNESCO-nál dolgozott.
2002-ben rehabilitálták a magyar hatóságok, október 23-án emléklapot vehetett át a Parlamentben. 2003. május 8-i hatállyal a belügyminiszter nyugállományú rendőr alezredessé léptette elő az akkor már hazaköltözött Mezőfi Gézát. A 2011-ben Sárváron elhunyt rendőrtiszt sírhelyét a városi önkormányzat védett síremlékké nyilvánította. (szg)
Irodalom
Szélesi Jánosné Mezőfi Ágnes: Történet – Apámról és rólam. 1956 Sárvár. Sárvár, 2016.