Meglepetésfotók a Nagy Háborúból
2015.06.16
A Nádasdy Ferenc Múzeum fotógyűjteményének üvegnegatívjai számtalan értékes ritkaságot rejtenek. Közülük került elő a következőkben bemutatásra kerülő néhány első világháborús fénykép negatívja is. A modern technika segíti, hogy felidézzük egy háború békétlen napjait.
A múzeumi feldolgozó munka szépségei közé tartozik az is, amikor olyan kincseknek tekinthető darabok kerülnek a szakember kezébe, amelyek történelmileg, esztétikailag vagy ritkaságuknál fogva képviselnek egyedi értékeket. Ez különösen akkor tölti el örömmel, amikor azokat egy aktuális eseményhez, így éppen az első világháború százéves jubileumához kötheti. Az egykori sárvári fényképészektől származó anyagban több, a háború pillanatait megörökítő felvétel is fennmaradt. Sajnos, sem a készítő neve, sem a készítés helye, ideje, valamint a rajtuk szereplő katonák kilétére nem sikerült fényt deríteni. Azt sem tudjuk sárváriak voltak-e.
Három nagyméretű képen két tiszt portréja látható. Mindketten őrmesteri rangjelzést viselnek a gallérjukon. Sárga selyem posztószalagon három hímzett fehér csillagot. Mindkettejük oldalán 1861 mintájú gyalogostiszti szablya van felkötve. Egyikük nehéz téli kabátot visel, a másik tiszt a mellén kitüntetéseket hord. Balról jobbra haladva a következőket: Koronás Ezüst Érdemkeresztet a Vitézségi Érem szalagján, valamint a vörös szalagon viselt Ezüst Érdemkeresztet, melyeket katonai érdemekért lehetett szerezni. Mellettük az 1913-ban alapított Mozgósítási Emlékkereszt függ, amelyet Ferenc József az 1912-13-as balkáni háborúk alatt mozgósított és legalább négy hetet tényleges szolgálatban töltött katonáknak adományozott. Végül pedig Ferdinánd bolgár cár arcképével díszített koronás bolgár érdemrend látható.
A tiszt tábori sapkáján kis zászlócskát figyelhetünk meg, amely a hadosztályba sorolásra utal. Őrmesterünk a 14. hadosztály valamelyik csapategységében szolgált. A sapkarózsára az uralkodó monogramját (FJI, azaz I. Ferenc József) nevének német változatát vésték. Ez alapján mondhatjuk, hogy a tiszt a közös hadsereg, azaz a császári és királyi (k.u.k.) hadsereg katonája.
A többi (rendkívül kisméretű) felvételről feltételezhetjük, hogy az olasz hadszíntéren készültek. Az osztrák-magyar katonák egyszerű tábori sapkát viseltek, néhányuk lábán pedig a lövészárokharcban gyakran használt feltekert lábszárvédő is van. Az olaszok a berrettonak nevezett kalapot, valamint a franciáktól átvett ún. Adrian-típusú sisakot hordták. Egyik képen sebesült katonák várnak ellátásra, másikon maga a kórházzá átalakított udvarház látható. Szekéren csónakot szállító bakák pózolnak néhány felvételen, vagy vizet szivattyúznak a kútból. Olasz egyenruhások menetelnek, valamint egy elborzasztó képen pedig akasztott férfiakat fotografált le a fényképész.
A képek még így, ismeretlenül is kiemelkedő értéket képviselnek. Megőrizték egy száz évvel ezelőtti korszak ritka pillanatait, arcait, érzéseit. A felvételeket nézegetve óhatatlanul is felmerül bennünk a kérdés: mi történhetett később ezekkel a férfiakkal. Legyünk optimisták és bízzunk benne, hogy megérték a háború végét és visszatérhettek családjuk körébe!