Kiállítás megnyitó és megemlékezés
200 éves a sárvári ménes. 100 éve született Lajos bajor Királyi Herceg
2013.06.26
A Nádasdy Ferenc Múzeumban 2013. június 29-én, szombaton 11 órakor kiállítással emlékezünk Lajos bajor Királyi Herceg születésének 100. évfordulójára, valamint szeretett sárvári ménesére. A megemlékezésen a bajor Wittelsbach család is képviselteti magát.
Több kiváló személy és szervezet közös összefogásában készült a megemlékező kiállítás, melyen Lajos bajor Királyi Herceg személyes tárgyai és a sárvári méneskar történetét bemutató relikviák tekinthetők meg.
A megemlékezésen minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Rendezvényünk résztvevői és támogatói:
a bajor Wittelsbach család
Sárvár Város Önkormányzata
Furioso-North Star Lótenyésztő Országos Egyesület
Furioso Tenyésztők Nemzetközi Egyesülete
Prinz Ludwig von Bayern (Lajos bajor Királyi Herceg) 1913. június 22-én született Münchenben. Családja sárvári birtokán nevelkedett, ahol a magyar nyelvet anyanyelvi szinten elsajátította és itt ismerkedett meg a lovaglással és a lótenyésztéssel. A Magyar Királyi Erdészeti Főiskolán szerzett erdőmérnöki diplomát Sopronban, majd a család több ezer hektáros gazdaságában az erdészeti és a lótenyésztési munkát irányította.
Nagyapja III. Lajos bajor király, édesapja Prinz Franz von Bayern korának kiváló díjlovasa volt. Lajos herceg is folytatta a lovas hagyományokat, de ő a fogathajtásban ért el kimagasló eredményeket.
1945-ben a háború miatt Sárvárról ideiglenesen a München melletti leutstetteni birtokukra menekítették lóállományuk javát, mintegy száz tenyészállatot, és a használati lovakat. A ménesben minden lónak a hagyománynak megfelelő magyar nevet adtak.
1982-ben, közel hetven évesen, Lajos herceg a ménes további lehetőségeinek mérlegelése után úgy döntött, hogy a leutstetteni állomány jelentős részét visszajuttatja Magyarországra az itteni furioso-north star fajta tenyészállományának a kibővítésére. Az egyeztető tárgyalások után ötven ló térhetett haza a pusztaberényi istállókba.
Leutstettenben az ott maradt kancákkal ezt követően is tovább folyt a tenyésztés, egészen a herceg 2008-ban bekövetkezett haláláig.
Lajos herceg és családja áldozatos munkával több évtizeden át őrizte meg azt a genetikai értéket, amit az eredeti sárvári ménesnek nevezünk. Főképp nekik köszönhetően ez a lóállomány napjainkra már kétszáz éves múltra tekint vissza, ami a sárvári ménes jelentőségét az eredeti mezőhegyesi és a bábolnai kancacsaládok rangjára emeli.
A kiállítás 2013. július 28-ig tekinthető meg.