Gyereksereg vette be a várat
2015.09.30
A 40 éves fennállását ünneplő Nádasdy Tamás Általános Iskola tanulói lepték el múzeumunk termeit az elmúlt két hétben. Névadójuk története mellett megújult huszárkiállításunk is zsibongó érdeklődést váltott ki a diákokból. Munkatársaink minden osztálynak megmutatták az állandó és időszaki kiállításokat.
Közel ötszáz diák vett részt a Nádasdy Ferenc Múzeum és a Nádasdy Tamás Általános Iskola közös programjában, melynek során – több turnusban – alsósok és felsősök látogattak múzeumunkba, hogy a tanárok és lelkes tárlatvezetőink segítségével behatóbban ismerhessék meg a város történelmének a Nádasdy-várban őrzött kincseit. Reichardt Gabriella és Szibler Gábor vezetésével éledtek újra a díszterem freskóin zajló török-magyar harcok, érdekes adalékokkal gazdagodhattak ifjú vendégeink ismeretei a huszárok évszázadokon átívelő diadalmas cselekedeteivel kapcsolatban. Végül pedig a barokk és rokokó bútorokkal berendezett szalonsorban vagy éppen a díszterem ékköveként számon tartott Ocskay-szekrény titkaiban gyönyörködhettek önfeledten.
A diákok egy szemvillanás alatt a Nádasdyak korában érezhették magukat, közelebb kerülve a nemcsak Sárvár, hanem az egész ország történelmére nagy befolyással bíró Nádasdy Tamás nádor, iskolájuk névadójának emlékéhez. A különböző életkorú és vérmérsékletű csoportok egyaránt élénk érdeklődéssel hallgatták a nádor és felesége, Kanizsai Orsolya személyes levelezéséhez kötődő érdekességeket, történetmorzsákat.
A „tankönyv ízű” adatbiflázás helyett már maga a környezet is többletet kínál: a vár falai között rekedt történelem kézzel érinthető közelségbe kerül, remek terepet biztosítva így az egyes anekdoták számára, hogy szemünk előtt ténylegesen meg is elevenedjenek. Különösen fontos ez a gyerekeknél, hiszen a múzeumban tett kirándulások során képzeletük láthatóan azzal foglalkozott, hogyan pergessék le lelki szemeik előtt a hallottakat, nem pedig azt keresték, hogy melyik letölthető applikáció teszi majd ezt meg helyettük. Köszönet az iskolának és a kísérő tanároknak, hogy mindezt lehetővé tették a diákok számára. Múzeumunk pedig továbbra is örül annak, ha a mágikus, hol jólesően „barokkos”, hol pedig acélosan csataszagú termeit nem a török, hanem diákseregek veszik be.