Gudina
Egykori község a későbbi Cukorgyár területén.
Teljesen önálló község lehetett, keletkezésének ideje nem ismert. Ernetz Ignác és Szeibert János véleménye szerint a szomszédságában lévő Rába-híd miatt német lakossága lehetett, és a falu neve is a német Gute Nacht!, azaz Jó éjszakát! kifejezésből ered. A hídvám fizetése utáni elköszönésből vélték levezetni a nevet, de ez korántsem bizonyítható. Erről tanúskodnak a falu egyéb elnevezései, Gutina, Kutina is.
1705-ben a forgalmat egy délebbre fekvő hídra terelték – amely a mai híd helyén állt –, így Gudina fejlődése elakadt. Az egykor talán független falu 1800-tól már biztosan Péntekfalu része volt, lakói az ottani temetőbe temetkeztek.
1894-ben a Vas megyei Cukorgyár Rt. egy új üzem építését határozta el Sárváron, és azt a hatalmas iparivíz-igény miatt a Rába partjára telepítették. Ehhez viszont szükség volt Gudina területére is, így a lakóktól megvásárolták a házakat, amelyeket lebontottak. Ezzel egy régi település tűnt el a térképről. Talán egy utcanévvel meg lehetne őrizni az emlékét. (szg)
Irodalom
Józsa Sándor: Gudina. In.: Honismereti Híradó, Sárvár. 1995. 1. szám