Keresés a weboldalon

A Sylvester-pad egykori felirata

A sárvári Sylvester-pad

Lengyel és magyar katonákat ábrázoló felvételen a Várparkban álló Sylvester-pad egykori, mára lecserélt emléktáblájának szövegét láthatjuk.

A Nádasdy Ferenc Múzeum többezres fotónegatív-gyűjteményében sok felvétel készült az 1939-41 között a Selyemgyár barakkjaiban létesített internálótábor lengyel katonáiról. A legtöbb fénykép műtermi, de akad köztük városi helyszínen készített is. Az utóbbiak komoly várostörténeti forrásértékkel bírnak, hiszen mára már átalakult környezetet, elbontott épületet is ábrázolhatnak. Egyik ilyen fotón a lengyel és magyar katonatrió a Várpark Sylvester-emlékpadján fényképeztette le magát, és mögöttük olvasható az az eredeti felirat, amely nem egyezik a ma olvasható szöveggel.

A teljes véset nem látható, a katonák az alsó részt eltakarják:

„HIRDESSÉTEK KÖVEK SÁRVÁR TÖRTÉNELMÉNEK FÉNYES KORÁT. E HELYEN – UJSZIGETEN /NEANESUS, NEANESOS/ A RÁBA ÉS A GYÖNGYÖS KANYARODÁSAI KÖZÖTT ÁLLÍTOTTA FEL A TUDOMÁNY ÉS MŰVÉSZET KEDVELŐ NÁDASDY TAMÁS NÁDOR AZ ELSŐ MAGYARNYELVŰ NYOMDÁT AMELYEN ERDŐSY SYLVESTER JÁNOS 1539. ÉVBEN KINYOMTATTA AZ ELSŐ MAGYARUL (…) A MAGYAR NYELV (…)
A Sylvester-pad az egykori felvételen (Nádasdy Ferenc Múzeum, Sárvár, ltsz. NFM-HF 2018.1.55)

A hiányzó részeket Burka Zoltán fotói segítségével sikerült nagyrészt pótolnunk. A szövegtáblát tartó obeliszket borostyán futotta be, valamint a pad háttámláját alkotó deszkán is olvasható egy felirattöredék, amelyet szintén eltakarnak a katonák. 

AKI A VIRÁGOT, TISZTASÁGOT, RENDET (ŐRZI?), NEM RONGÁL MEG SEMMIT!

A permi vöröshomokkőből 1939-ben készített emlékművet a háború utáni években, évtizedekben átalakították. Új tábla került rá, amelyen egyszerűbbé, száraz tényközlővé vált a szöveg, a patetikus hangvételt elhagyták:

„SÁRVÁROTT NYOMTATTA KI SYLVESZTER JÁNOS 1539-BEN A GRAMMATICA HUNGAROLATINA-T ÉS ITT JELENT MEG ÚJ TESTAMENTUM FORDÍTÁSA AZ ELSŐ HAZÁNKBAN NYOMTATOTT MAGYAR NYELVŰ KÖNYV 1541-BEN.

Hogy mi zavarta az előző rendszer városirányítóit a régi szövegben, az nem ismert. De jól szimbolizálja az akkori vezetők törekvését, amely nemcsak a közelmúlt átértékelését tűzte ki célul, de még a több évszázados történelmet is átértékelni igyekezett. A sablonos szöveg is azt a célt szolgálja, hogy a nemzeti múlt iránti büszkeséget kigyomlálja az emberek gondolatából. A pad elhanyagolása, mondhatni, elrejtése beszédes jelzései ennek. Éppen annak ellenkezőjét tették, mint amit a felállítók nemzedéke elérni kívánt.

A sárvári elöljáróság 1937. december 21-én döntött az emlékmű felállításáról a Grammatica Hungarolatina kiadásának közelgő 400. évfordulójára. Úgy tervezték, hogy a Várpark a városiak kikapcsolódásának, de ugyanakkor nevelésének is a helyszínévé fog válni. A Trianoni-emlékmű és az első világháborús-emlékpad a közelmúlt fájdalmas emlékeinek szimbólumai lettek, a Tinódi- és a Sylvester-emlékművek pedig a régi Sárvár kulturális ragyogását idézhették fel a járókelőkben. Nem fák, bokrok alá rejtették el, hanem a fő gyalogutak mellé állították ezeket, hogy az előtte elsétálók vessenek rá egy pillantást, és legalább egy pillanatra emlékezzenek a letűnt időkre.

Egy-egy fénykép vagy fotónegatív olyan időkről tanúskodik tehát, amelyet évtizedeken át megpróbáltak átírni, kitörölni az emberek fejéből. Ámde ha a köztereket át is alakították, ha a műemlékeket meg is semmisítették vagy újraértelmezték, a múltat eltörölni mégsem sikerült. Megmaradt az emberek lelkében, valamint azon a rengeteg fotón, amelyek alapján nemcsak a múltat, de az egyes emlékeket, emlékhelyeket is rekonstruálhatjuk.

A fénykép leltári száma: NFM-HF 2018.1.55


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!

Egy megosztással munkánkat is segíted. Köszönjük!

Szibler Gábor

történész-muzeológus
A történelem nem unalmas, hanem felfedezésre váró ismeretlen világ.

szibler.gabor@nadasdymuzeum.hu

Tárgyközeli ajánló

Fegyvergyűjteményünk első nagyobb egysége mintegy hat évtizeddel ezelőtt került az intézmény kezelésébe. Az egyes darabok a csaták világa mellett a mindennapokra is rávilágítanak. Most egy ilyen tárggyal ismerkedhetünk meg.

Főúri vadászat…

Minden új év lehetőséget ad arra, hogy újrakezdjük a tavaly abbahagyott fogyókúrát. Hirdetések árasztanak el minket, rengetek módszert ajánlanak nekünk. Megnéztük, mi volt a helyzet ezzel kapcsolatban egy évszázaddal ezelőtt.

Mínuszok…

Mi volt előbb: a nyuszi vagy a tojás? A válasz egyszerű: a tojás. Ez az ellipszis alakú, egyik végén kerekebb, a másik végén csúcsosabb forma világokat teremtett. A húsvéti ünnepkör nem létezhetne nélküle.

Jelképek erdeje…

Miközben a diósgyőri Lenin Kohászati Művekben öntötték a szovjet címert, addig a kisboltok, bazárok néhány forintért Kossuth-címereket árultak. A sárvári múzeum gyűjteményében több mint száz ilyen kitűző található, műanyag, réz, porcelán, sőt csontból készült is. Az 1956 októberi forradalom egyik jelképe lett a Kossuth-címer.

Kossuth-címerek a forradalomban
Hírlevél

Ezért is küldünk hírlevelet jelenleg 15683 embernek.
Ha érdekel a történelem, a Nádasdyak élete, a huszárok vagy csak bepillantanál egy múzeum mindennapi életébe, érdemes egy kattintással feliratkozni hírlevelünkre.

Iratkozz fel most! »



Programok a múzeumban

2024. September 14. Saturday 18:00 óra
Duettek és áriák…

Huszármúzeum

Mi vagyunk a huszárok!
Állandó kiállítás

Nádasdy-vár

Programok a várban

100 éve történt

Képeslapok az első világháborúból

Sárvár Anno

Sárvár története a képeinken

Huszárok a neten

A Nádasdy Ferenc Múzeum Huszárgyűjteménye

Kövessen minket!



A legfrissebb blogok

2022.03.10

Múzeumi imázsépítés. Kettő / Építőkövek

Blogsorozatunkban arra a kérdésre keressük a választ, vajon hogyan befolyás...

2022.02.17

Múzeumi imázsépítés. Egy / Általában

Lassan másfél évtizede beszélünk róla, nagyjából egy évtizede sokan má...

2022.01.20

A múzeum illúziója

A hírek új múzeumról írnak a fővárosban, ahová szívesen látogatnak el ...

2020.12.22

Még karácsonymúzeumok a világ minden tájáról

Folytatjuk blogbejegyzésünket a nagyvilág legérdekesebb karácsonyi múzeuma...

Szépkártya elfogadóhely

OTP, MKB, K&H