Munkatársunk könyvének bemutatója

2017.11.26
2017. december 5-én, 17 órakor kerül sor a múzeum dísztermében Szibler Gábor: Az első világháború emlékezeti helyei Sárváron (1920-1945) című kötetének bemutatójára. A könyvet Katona Attila, az ELTE-SEK történésze mutatja be.
A Nádasdy Ferenc Múzeum a 100. évforduló kapcsán többféle kezdeményezéssel emlékezik meg az első világháborúról. Időszaki kiállítás és saját honlap mellett most egy könyv megjelentetésével csatlakozik a centenáriumi megemlékezésekhez.
Szibler Gábor könyvében az emlékműállítás lassú, rögös útjait járhatjuk végig. Megtudhatjuk, melyek voltak azok jogszabályok, amelyek nemcsak lehetővé tették, de elő is írták a méltó emlékhelyek létesítését. Sárváron az 1920-as évek gazdasági problémái rendre elodázták a rendeletek teljesítését, és csak félmegoldások születhettek. A könyv sorra veszi azokat az emlékműveket, emlékhelyeket, amelyek a városban létesültek az első világháború hősi halottai számára.
A városi temetőben nyugvó katonák és hadifoglyok sírjainak rendezésével létrehozott emlékhelyről és az itt lezajlott ünnepségekről is részletesen tudósít a könyv. A városnak nyilvános emlékhelye először a Várpark felavatását követően létesülhetett, bár a liget sarkába állított pad nem tudta betölteni a méltó emlékezés feladatait.

Csak nagy összegű kölcsön felvételével kezdhette meg Sárvár elöljárósága a szoborállítás lépéseit. A kötetből megtudjuk, hogyan és mikor, milyen körülmények között zajlott a pályáztatás, kik pályáztak, és azt is, hogy milyen pályaművek keletkeztek. A Vas Megyei Levéltár és a Nádasdy Ferenc Múzeum anyaga lehetőséget nyújtott arra is, hogy néhány pályaművet képi valójában is feltüntessen a szerző. A kötetben az is szerepel, hogy miért húzódott el évekig az elkészült szobor felállításának ügye, hogyan gyűjtötték össze az elesett katonák névsorát, és milyen háttértárgyalások zajlottak a mesteremberekkel.
Komoly vita előzte meg a szobor helyének kijelölését is, és kiderül, hogy miért nem készült filmfelvétel az átadási ünnepségről. Az esemény kiemelkedő jelentőségéről a rengeteg képi forrás (fotó és képeslap) tanúskodik, ahogy a meghívott méltóságok és szervezetek névsora is. Nem záródik itt a könyv, hiszen a címből adódóan 1945-ig kíséri végig az emlékmű történetét, amelynek során a városi életben betöltött szerepe is kidomborodik. A szerző magyarázatot keres a szobron látható jelképek mibenlétére, és azok ellentmondásaira. Rövid kitekintést kaphatunk arról is, milyen volt az emlékhelyek utóélete 1945 után.
A függelék pedig a hősi halottak és a temetői sírokban nyugvó katonák névsorával és halálozásuk körülményeivel, valamint a pályaművek tervezeteivel gazdagít minket.
A Sárvár Város Önkormányzata, valamint az Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság által támogatott, képekkel gazdagon illusztrált könyv nemcsak a sárváriak, hanem az első világháború, a művészetek és a várostörténet iránt érdeklődők számára is izgalmas olvasmányt ígér.

Szibler Gábor: Az első világháború emlékezeti helyei Sárváron (1920-1945)
Könyvbemutató
2017. december 5. (kedd) 17 óra
a Nádasdy Ferenc Múzeum díszterme
a vendégeket köszönti
Kondora István Sárvár Város polgármestere
a könyvet bemutatja
dr. Katona Attila PhD ELTE BTK Savaria Történelem Tanszék Szombathely
A belépés díjtalan.